• Novinky
 • Fotogalerie
 • Přihlášky
 • Pořádáme
 • Tréninky
 • Závody
 • Kontakt
 • Oddíl orientačních sportů
  TJ Spartak Vrchlabí

  Oddíl orientačních sportů TJ Spartak Vrchlabí

  Pozor!! Registrace OB do 20. 2. přes náš přihláškový systém!!

  2017  Zimní olympiáda dětí a mládeže (28.1.-2.2.2018)

  Na přelomu ledna a února proběhla v pardubickém kraji Zimní olympiáda dětí a mládeže, na které proti sobě závodí reprezentace všech krajů. Mezi jedenáct sportů, byl stejně jako před 4 lety a na rozdíl od olympiády před dvěma lety, zařazen lyžařský orientační běh. LOB reprezentace královehradeckého kraje měla celkem 8 závodníků, z našeho oddílu se zúčastnili – Adélka Randáková, Bětka Randáková, Honza Čivrný a Maty Štregl. Za centrum závodů pořadatelé zvolili biatlonový areál v Letohradu. Na programu byly tři disciplíny.
  Sprint (28.1.2018): První den olympiády byl na pořadu závod ve sprintu. Vlivem počasí (pršelo a sníh doslova mizel před očima) byli pořadatelé nuceni původně plánovaný prostor závodu hodně zmenšit, v podstatě se jezdilo jenom na uměle zasněžených stopách v biatlonovém areálu. Pro úspěch bylo potřeba jet rychle, neudělat sebemenší chybu. Našim se dařilo: Maty Štregl – 1. místo v CH16; Adélka Randáková – 2. místo v D14; Honza Čivrný – 6. místo; Bětka Randáková - 7. Místo v D16. Ze závodu starších kategorií byl pořízen Českou televizí záznam, odkazy - CH16 a D16.
  Sprintové štafety (30.1.2018):: Po dni volna proběhl ve stejném prostoru, v areálu biatlonového areálu v Letohradě závod dvoučlenných smíšených štafet ve sprintu, každý běžel dva úseky. Mohlo se zdát, že prostor je jednoduchý, ze sprintu známý a závod tak bude jenom o běhu a mapovat nebude třeba. Mnoho závodníků se přesvědčilo, že podcenit mapu a výrazně chybovat bylo možné. Bohužel se to týkalo i štafet závodících pod vlajkou královehradeckého kraje a na očekávané medaile jsme tentokrát nedosáhli. Záznam závodu zde - mladší a starší.
  Middle (31.1.2018):Třešničku na dortu si pořadatelé připravili na poslední závod. V pondělí padlo rozhodnutí, že závod na krátké trati v Letohradu nelze uspořádat a byl vybrán náhradní prostor. Za dva dny byla zmapována Buková hora, postaveny a projety tratě. Před pořadateli smekám, jejich nadšení a úsilí se přetavilo do nejhezčího závodu týdne. Konečně nepršelo, na horách chumelenice, tratě se povedly. Vrchlabáci ukázali, že lyžovat s mapou umí: Maty Štregl – 1. místo v CH16; Adélka Randáková – 1. místo v D14; Bětka Randáková - 7. Místo v D16. Reportáž ze závodu zde.
  Spokojeni určitě odjížděli naši reprezentanti i „bafuňáři“. V rámci krajské výpravy byl LOB nejúspěšnějším sportem (v hodnocení všech krajů byly dívky z LOB nejlepší, chlapci druzí). K úspěchu nejvíce pomohli „naši“. V ostatních sportech královehradecký kraj ztrácel a celkově obsadil 6. místo.
  Sepsal: Servisman


  LOB Mariánské Lázně - Silberhütte (20.-21.1.2018)


  Na druhé letošní loby jsme opět vyrazili přes celou republiku, tentokrát do Mariánských Lázní a na Silberhüte ( kousek za hranicemi v Německu).Víkend byl náročný, v sobotu dopoledne MČR sprint v Mariánkách a odpoledne MČR na krátké trati v Německu. V neděli opět v Německu klasická trať, tentokrát „jen“ žebříček. Měli jsme obrovské štěstí na počasí. Na počátku týdne to vypadalo na jaro bez sněhu a od úterý jen sněžilo. Závody se vydařily! Krásné zimní počasí, super terény a navíc výborné výsledky!!! Spritový závod předčil mnohá očekávání a tratě byly opravdu zajímavé. Stačila malá chybka, třeba překouknutí v mapě a už šla místa dolu. Tratě v Německu byly mapově jednodušší, zato technicky a fyzicky to stálo za to. Zkuste v lese v jedné stopě předjet X lyžařů, přeskočit potok, nezlomit lyži a ještě se neztratit :-) Nedělní klasika byla už spíš na širokých cestách, zato pěkně výživná. Ještě že jsem měla zkušeně svačinku. Jinak by těch skoro 90 minut bylo mých posledních. A zde jsou výsledky. Nejlépe se dařilo Ádě Randákové, která vyhrála všechny tři závody v kategorii D14! Dále skvěle ve sprintu obsadil Matyáš Štregl v H 17-1. místo, KT- 3. místo a klasika 2. místo. Mně se taky dařilo ( D21/DE) - sprint 2. místo, KT a klasika 1. místo, další pěkné výsledky: D 17 - Bětuš Randáková - KT 5. místo, klasika 6. místo, Zuzka Štreglová - sprint 13. místo, H 17 - Kuba Procinger – klasika 11. místo, Jan Procinger - sprint 15. místo, Andrea Štreglová - D35- sprint 4. místo a KT 5. místo, Petr Štregl - H 35 – sprint 4. místo, KT 5. místo a výtečně zabojoval na klasice – 2. místo!
  Sepsala: Helča


  Bedřichovský Night Light Marathon (5.1.2018)


  Již deset let se v Bedřichově jezdí po Jizerkách v noci. Pro závodníky byly připraveny dvě tratě v délce 17.5 a 30 km. Počasí závodníkům nepřálo, silně pršelo a trať byla celá vodovatá. To ale neodradilo mě ani tátu a závod jsme si užili za velké podpory Zuzky a mamky. Snad se příští rok najde více odvážlivců, protože závod za tmy má své kouzlo.
  Sepsal: Mates  Kufrování s Krakonošem 2017 (29. 12.)

  V pátek 29. 12. pod dohledem pána našich hor – Krakonoše, kterému sekundovali Hajný a Trauterberg, proběhlo již tradiční Kufrování s Krakonošem pod patronací DDM Pelíšek a města Vrchlabí. K dispozici byly dvě tratě. Krátká 1,5 km s 15 kontrolami pro děti procházela pouze zámeckým parkem a okolím. Krátká trať byla s doplňkovým závodem na zapamatování co nejvíce Krakonošových zvířátek na obrázcích u kontrol. Dlouhá trať 3,1 km s 18 kontrolami pro zkušenější běžce protínala celé Vrchlabí. Počasí se nám vydařilo, i když docela mrzlo, což závodníkům nevadilo, ale pořadatelů přimrzaly nohy :-). Zde naleznete výsledky: první část zde, druhou zde, fotky buď v naší galerii nebo zde.
  Sepsal: Vláďa


  1. a 2. kolo ČP LOB – Carlsfeld (16.-17.12.2017)

  První LOBy letošní sezóny pořádal německý o-team ve vesničce Carlsfeld. Protože to je až na druhé straně republiky, někteří Vrchlabáci přijeli už v pátek večer do Perninku. Tady jsme měli objednané ubytování a po velmi „příjemném“ přivítání paní domácí jsme zalezli rovnou do postele. Na schromko jsme dorazili asi hodinu před startem prvního závodníka. Cesta na start byla velmi netradiční. Startovalo se na vršku sjezdovky a nahoru jsme jeli vlekem. Klíč k úspěchu sobotního middlu byl hlídat si kódy a pořadí kontrol. To se nepovedlo úplně všem, ale většina našich to zvládla. Podle toho taky vypadají výsledky: D14 – 5. Áďa Randáková, D35 – 6. Karolína Čivrná, H17 – 1. Maty Štregl, H35 – 2. Petr Štregl.
  Po proleženém sobotním odpoledni u televize nás čekal nedělní long. Při tomhle závodě stačilo ukázat, že jste se v létě neflákali a pořádně jet. 90% trati bylo na velkých cestách a volby postupů taky moc nebyli. No, a Vrchlabáci jeli. Posuďte sami: D14 – 1. Áďa Randáková, D35 – 4. Andrea Štreglová, 6. Karolína Čivrná, DE – 1. Helča Randáková, H17 – 2. Maty Štregl, H35 – 2. Petr Štregl. Závody se líbily závodním prostorem, ale němečtí pořadatelé by mohli zapracovat na organizaci a nenechat závodníky mrznout na vršku sjezdovky, když posunuli start. Jinak se těšíme na příští závody, tentokrát v Roudnici. Snad napadne sníh, abysme to vůbec objeli. Musím zmínit, že závody byly nominační na ODM 2018 pro náš kraj a Vrchlabí bude mít hned čtyři závodníky: Honzíka Čivrného, Matyho Štregla a Áďu a Betty Randákovy.
  Sepsala: Zuzanka :-)


  Soustředění Packá (13. 12. – 17. 12. 2017)

  Letos se tradičního soustředka na Packé boudě zúčastnilo celkem 17 lidí (6 nejmenších, 5 dorostenců a 6 dospělých). Tréninky probíhaly dvoufázové – někteří borci najeli denně i pár desítek kilometrů a to i přes neupravené tratě a za vydatného sněžení. Jezdilo se nejvíce na Pláních. S malými dětmi jsme se vypravili do ledária, které bylo ovšem letos ještě zavřené. Bloky ledu před ním, jim to ale plně vynahradily. V sobotu mladí vyrazili na Struhadla, společně i s nejmenšími se sešli na boudě Klínovka. Počasí od soboty celkem přálo a mohli jsme se tak kochat výhledy. V neděli proběhly štafety. Celé soustředění nám výborně vařila Eva a děti se postaraly o nádobí. Tak zas za rok a třeba ve větším počtu!!!
  Sepsali: Lucka a Afťa


  Kufrování s Krakonošem (29. 12.)

  Pokyny naleznete zde.


  Běh na Žalý (26. 11.)

  Výsledky naleznete zde.
  Sepsal: Hynek Š.


  Tajné přespání 2017 (24. - 25. 11.)

  Jednodenní akce začala před tělocvičnou ZŠ Nám. Míru. Věci na převlečení a přespání jsme dali do Afťova auta. V tomto momentě nevěděl nikdo, kde se bude spát. Skupinka 14 dětí obdržela první incidii, kde mají hledat další zprávu (celkem jich bylo 8). Naši cestu a místo přespání si můžete vyluštit podle jednotlivých zpráv - viz zde. Když jsme dorazili na místo přespání, povečeřeli jsme, ubytovali se, zahráli pár her a vyluštili testy. Usínání se na některých pokojích prodloužilo do pozdních nočních hodin. Ráno po snídani proběhlo pár orientačních úkolů a vycházka směrem k domovům: Hlemýždí potok, Šindelová strouha, od vodojemů po žluté na Novou Velbloudku, po ní Möhwaldova bouda (zde polévka a čaj), Křížovky, Kněžice, Čerťákem Na Samotu a cíl tělocvična. Děti byly předané zdravé, pěkně mokré a hlavně podle vyjádření spokojené. Ve fotogalerii je pár fotek.
  Sepsal: Ruda


  15. kolo VčP a přebor Vrchlabí na Biřičce (4. 11.)

  Jak je již tradicí, poslední závod sezony se bojuje o nejlepšího Vrchlabáka. Klokani vybrali známý terén v okolí Biřičky. My jsme zase vybrali téma: Krkonošské pohádky, tj. Krakonoš, Trautenberk, Anče, Kuba a hajnej, a to hned několikrát… Všichni závodníci přeboru se poctivě dovažovali už od Vrchlabí a pokračovali dále na shromaždišti. Někteří byli takovými celebritami, že se ostatní závodníci s nimi fotili. Po skupinové fotce jsme se začali vydávat na start. Jak je známo, terén u Biřičky je velmi záludný, rovinatý, s vodotečemi, s velkým množstvím cest a hustníčků, na kterých se některým kontroly hledaly velmi těžce. A aby to bylo ještě trochu těžší, hajnej běžel bez bot a někteří Krakonošové se nedostali dál než na 5. kontrolu… V buse padlo několik tipů na vítězství, ale teď jak to dopadlo: Suverénně vyhrál Mates Štregl téměř o 9 minut, 2. byl Fido a 3. byla nejlepší žena Vlaďka. Samozřejmě doufáme, že se příští rok přidá více členů. Ale nezávodilo se jen v přeboru, ti mladší závodili v posledním kole východočeského poháru. A ti nejlepší? D10N – 2. Kája Hančová, D14C – 5. Áďa Randáková, H12C – 1. Filip Hanuš, H14C – 6. Kuba Procinger. Závody jsme si všichni užili a už se těšíme na příští rok do Hořic.
  Sepsala: Mates Š., upravila Vlaďka


  5 DNŮ MTBO PLZEŇ 2017 (5. – 9. 7.)

  Každé dva roky čeká na MTBO závodníky první červencový týden tradiční (a dnes již legendární) pětidenní MTBO závod v Plzni. Ač názvem určující přesné místo konání, leckdy se vyráží do jiných terénů. Letos padla volba organizátorů na okolí kláštera v Plasích, asi 20 km severně od Plzně. Jejich barokní skvost jsme si rádi prohlíželi jak zvenku, tak zevnitř. Nejvíce nás zaujal pivovar, a to zejména svou širokou nabídkou chmelového osvěžení. Názvem pětidenní závody, ale ve skutečnosti individuální závody byly na pořadu jen čtyři a mezi nimi byl vložen jeden závod štafet. První etapa byl middle, který nabízel krátké postupy, tradičně se zaměřením na přesné a včasné odbočení. Již první etapa ukázala, že budou mladí vrchlabští závodníci často viděni na stupních vítězů. Zuzka Štreglová si dojela ve své kategorii W17 pro pěkné 2. místo a Naty Pilná ve W14 dorazila čtvrtá. Mates s přehledem zvítězil v M14.
  Druhou etapou byl v plánu netradičně sprint a tentokrát i MČR. Prostorem závodu byl areál kláštera a část obce Plasy. O to větším překvapením bylo pro závodníky zjištění času startu sprintu, a sice (00) již v 8 hodin (tvrdé podmínky od obce Plasy). Večerní posezení jsme příliš neprotahovali a šli zavčasu spát. Někteří ráno zvolili taktiku „hladový vlk nejlépe honí“ a jeli rovnou ze spacáku na start bez snídaně. Obecně platí, že na sprintu lze málo získat, ale hodně ztratit. Naštěstí se ve většině případů pro VRL konala ta první varianta! Natálka se ve své kategorii W14 umístila na 3. místě a Zuzka v mistrovské kategorii na krásném 2. místě. Také Mates byl v M14 na solidním druhém místě. Závod ve sprintu byl v některých kategoriích okořeněn broděním říčky Střely, viz foto.
  Třetí den se konalo MČR štafet, což vrchlabáci po taktické dohodě využili k odpočinku a naplánovali si výlet vlakem do Plzně. Po prohlídce městského centra jsme se odebrali na prohlídku jednoho z nejznámějších pivovarů na světě, Prazdroje, převážně však jeho velice oblíbené, „podnikové“ restaurace Spilka. Všichni si tento den náramně užili…
  Den volna byl v plánu kvůli individuální třetí etapě, ve které byla na pořadu klasika a ještě ke všemu pro elitu klasifikována jako WRE (Word ranking event), což dnes v terminologii MTBO znamená závod na úrovni světového poháru. Délky a parametry tratí tomu také odpovídaly. K tomu všemu na závodníky čekala pěkná výheň, minimálně 30 stupňů ve stínu. Z vrchlabáků jel tuto kategorii jen Jelen, který kvůli velkému respektu nepřepálil začátek a v závěru „ještě zrychlil“ a nakonec dojel na pěkném 40. místě z celkového počtu více než 63 závodníků. V českém poháru to znamenalo 20. místo, které je velice slušné. Pro zajímavost, trať elity byla dlouhá 42 kilometrů. Jinak naši mladí opět na čele! Mates první, Zuzka druhá (z Čechů).
  Poslední, čtvrtá etapa se sice startovala klasickým handicapem, ale na závodníky nečekala tradiční trať, nýbrž tzv. „semifree order“. Některé kontroly byly spojeny (předepsané pořadí) a některé byly „jen tak“ rozházené po lese a bylo třeba je libovolně sebrat během závodu. Jak již bylo řečeno, v celkových výsledcích se naši závodníci vůbec neztratili, dopadli jsme takto: Mates zvítězil v M14, 6. místo ve W17 Zuzka (druhá z Česka), 13. místo v M20 Daník, 32. místo v M21E Jelen, 14. místo V M21A Péťa, 30. místo v M40 Tomík a 18. místo ve W40 Andrejka.
  Celkem se plzeňských závodů zúčastnilo 700 závodníků z různých koutů světa. Kdo by chtěl trochu více nasát atmosféru těchto závodů, doporučuji shlédnout video natočené pořadateli, zde: http://mtbo5days.eu/cs/
  Sepsala: Jelen


  Advanta 2017 (4. - 6. 8.)

  Skupinka závodníků z Vrchlabí se zúčastnila v termínu 4. - 6. srpna 2017 letních tříetapových závodů v blízkosti Teplických skal. Většina z nás byla ubytována přímo v centru závodu v autokempu Bučnice, který poskytl závodníkům veškeré zázemí. Počasí bylo slunečné, letní, teploty tak akorát na dopolední běhání a odpolední výlety do okolních skal či na koupání. V pátek se běžela krátká trať („horolezecká“) na mapě Lada v měřítku 1:5000. V sobotu pak na mapě Lada - jih další krátká trať („horoběžecká“). Závěrečnou etapou byla klasika na mapě Borek 1:10000 („i tady jsou skály“). Výsledky všech tří etap se přepočítaly na body, jejichž součet určil celkové výsledky.
  Nezapomenutelným zážitkem byl pro některé členy našeho klubu noční okruh Teplickými skalami za svitu čelovek a měsíce. Celkově byly závody velmi pohodové, výborně zorganizované. Nechyběl ani závod Trail-O, kterého se zúčastnila Žába a Hančík, pivní štafety (ty už bez naší účasti).
  Nejlepší výsledky dosáhli: 6. Jakub Procinger – H14 a 9. Petr Hanč – H21B.
  Sepsala: Alice


  Litošice - závody, na které se nezapomíná (17. -18. 6.)

  Kdo byl, bude dlouho vzpomínat, kdo nebyl, o hodně přišel…
  17. -18. 6 skupina 30 vrchlabských závodníků vyrazila směr Litošice u Přelouče na Žebříček Čechy B. Někteří začali zuřivě trénovat orientaci již směrem do Litošic, jiní si to nechali až do lesa. Parkoviště, shromaždiště, start i cíl byly pěkně pohromadě. Za podmračeného počasí se v sobotu běžela klasika. Rovinatý les s minimálním převýšením, u některých kategorií i na dálku viditelnými kontrolami, byl hlavně o běhu. Nejlépe se umístili: D10N - 1. Maky Hanušová, 6. Kája Hančová, 8. Eliška Čivrná, D14B - 14. Aduš Randáková, 16. Agi Knobová, D18B - 5. Káťa Matoušová, D45B - 16. Alice Hančová, D60B - 6. Eva Nýdrlová, H12C -13. Filda Hanuš, H14B - 6. Matyáš Štrégl, H65B - 5. Jarda Farář,
  Po noci, kterou někteří strávili v tělocvičně, jiní v kempu, jsme se sešli za krásného slunečného dne ke zkrácené trati. Podle ohlasů se nedělní tratě líbily více než sobotní, i když čas měli mnozí vyšší než na předchozí klasice. A jak jsme běželi: D10N - 4. Maky Hanušová, 8. Kája Hančová, D21A - 14. Helča Randáková, D40B - 15. Karolína Čivrná, D60B - 6. Eva Nýdrlová, H12C - 14. Filda Hanuš, H14B - 14. Matyáš Štrégl, H65B - 8. Jarda Farář, P- 9. Vláďa Hanuš
  V pondělí večer si většina z nás závody zopakovala. Naběhali jsme toho víc než na klasice, ale časově určitě rychleji než sprint.
  Sepsala: Káťa a Monika


  Řitka - Český pohár, žebříček A, žebříček B (3. - 4. 6.)

  Třetího června v sobotu ráno jsme nespali a vyrazili do Řitky na víkendové závody republikové úrovně. První den se běžela krátká trať. Bylo neskutečné vedro a sucho a centrum stálo na čerstvě posečené louce. To vše nám dost znepříjemnilo čekání na start zvlášt pro ty, co na něj museli čekat přes 4 hodiny. Před sluncem jsme se ukrývali pod hloučkem stromů, kde se rozprostíralo občerstvení nebo jsme se horko snažili zaspat v klubovém tunelu. Závodilo se ale dobře. Terén byl velmi členitý a každý si mohl najít to své, takže se dalo dobře orientovat. Jedinými záludnostmi se tak staly neprostupné hustníky, mraky cizích kontrol a nekonečně dlouhý doběh. Některým trať dobře sedla: D14B - 14. Káťa Hanušová, D18A - 3. Káťa Matoušová, D60B - 9. Eva Nýdrlová, H12C - 13. Filip Hanuš, H14B - 4. Maty Štrégl, H16B - 14. Kuba Dostál, H20B - 3. Dan Hrdinka, H65B - 8. Jindra Knobloch a 9. Jarda Farář.
  Na další den většina z nás nabrala sílu ve stanech v kempu Ostrov, kde bydlelo i mnoho hlasitých žab, které nám zpívaly zvučné ukolébavky. Kolem rána nás pod stany překvapila bouřka a přírodu osvěžil vlahý déšť. Pyl se ve vzduchu už nevznášel, místo toho ale nastalo dusno. Čekal nás dlouhý závod. Oproti sobotě závod prověřil naši fyzickou kondici i mapové schopnosti ve vrstevnicích. Navíc přibylo mnoho kamenných polí, takže si bylo třeba dávat větší pozor při běhu. Všichni jsme se s tratí úspěšně vypořádali. D18A - 5. Káťa Matoušová, H12C - 5. Filip Hanuš, H14B - 17. Kuba Procinger, H20B - 1. Dan Hrdinka, H65B - 5. Jarda Farář.
  Závodní prostor i samotné centrum závodu byly velmi pěkně zvoleny, jen parkování mohlo být o něco blíže než 1,5 km. Přejeme si více takových závodů.
  Objektivně sepsal: Danny H.


  Celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu v Čechách pod Kosířem (7. 6.)

  Ve středu 7. 6. 2017 se družstvo 18 studentů Gymnázia Vrchlabí zúčastnilo celostátního finále Přeboru škol v orientačním běhu v pěkném městečku Čechách pod Kosířem. Jednalo se především o současné nebo bývalé závodníky oddílu Vrchlabí a Studence. Probojovali se tam z krajského kola, které se běželo 24. 5. 2017 v Hradci Králové na mezinárodním dni OB. Více na stránkách http://www.shk-ob.cz/liga-skol pod 4. kolem ligy hradeckých škol (D5 první tři místa v tomto pořadí Waňková M., Matoušová K., Kalenská D., D4 3. místo Pilná N., D3 3. místo Hanušová K. 4. místo Knobová A., H4 2. místo Waněk H.).
  Začátek republikového závodu se běžel na kopci Kosíř u rozhledny a dobíhalo se do malebného parku okolo zámečku. Oba závody byly zaměřeny spíše na běh, i když republika pozlobila, hlavně sběrka :-). Ostudu jsme rozhodně neudělali, vyhlašovalo se umístění do 6. místa. Nižší gymnázium v konkurenci 17 škol získalo pohár za 6. místo, přestože nám chyběla jedna bodovací pozice. Vyššímu gymnáziu uteklo 6. místo o jediný bod, skončilo 7. ze 13 škol. Nejlepší individuální výsledek měl Hubert Waněk 3. místo v kat. H7 a Kateřina Hanušová 5. místo v kat. D7. Za odměnu se vezli na stupně vítězů kočárem :-). Výsledky a fotografie pořadatelů najdete na http://ob.skprostejov.cz/cfps/. Naše fotky naleznete zde. A pokud budete chtít naše závodníky vidět naživo, pak se dívejte na ČT Sport ve čtvrtek 29. 6. na Sport v regionech, třeba nás zahlédnete :-). Příští rok možná v Pardubicích. Podrobněji na stránkách Gymnázia Vrchlabí.
  Sepsal: Vláďa H.


  Soustředění - Sv. Kateřina (2. - 4. 6.)

  Soustředění pro žactvo se uskutečnilo na Svaté Kateřině. Hned po příjezdu jsme se začali učit světové strany, pak schovka a hry v lese. Večerní papírové testy. Ležet se šlo okolo deváté a při čtení Čertovské pohádky pomalu usínalo. Ráno po krátké procházce a stavění domečků hra na veverky, snídaně a pak trénink okruhy, které byly dělené na dvě obtížnosti: 4 okruhy - jedna kontrola po cestách, 7 okruhů - po dvou kontrolách. Někteří zvládli všechny, někteří nám srovnali start (vývrat) se zemí. Cestou zpátky na oběd lezení po skalách a prohlídka liščích nor. Po obědě polední klid s koupáním v rybníce. Pak následoval fáborkovaný okruh v délce 2,2 km. Zde nejmenší měli jen razit kontroly, větší zakreslovat umístění kontrol. Před večeří hra Městečko Palermo. Po večeři papírové testy a hry v lese: schovka a potichu k slepému. Po náročném dni už všichni leželi v 9 hodin ve svých spacácích a poslouchali, jak Honza vysvobodil z pekla Majdalenku (dočtení Čertovské pohádky). Po budíčku v 7 hod. (někteří se museli budit) jsme dali rozcvičku na prolezkách. Pak závod - někteří bez fáborků, někteří s fáborky. A nakonec štafety s rodiči. Rozjezd domů byl akorát, protože v 11:30 se přihnal déšť. Soustředění se podařilo, protože v úterý na trénink přišla většina z těch, co byla na soustředění. Ve fotogalerii najdete pár fotografií.
  Sepsal: Ruda


  Žebříček B-Čechy - Liberec (13. 5. - 14. 5.)

  V sobotu 13. 5. se někteří z nás vydali na béčkové závody k Ještědu do Křižan. Běhalo se v malebném, ale fyzicky náročném lese. Ze začátku nám počasí moc nepřálo, ale po vydatném dešti se počasí vyjasnilo a udělalo se krásně, tudíž měli závodníci ideální podmínky, aby si závod užili. Ze soboty jsme si přivezli samá krásná umístění, v D10L 1. místo Markétka Hanušová a na 2. místě Karolínka Hančová, 4. místo Naty Pilná D14B, 12. místo Aduš Randáková D14B, 18. místo Helča Randáková D21A, 15. místo Andrejka Štréglová D40B, 5. místo Eva Nýdrlová D60B, 5. místo Fíla Hanuš D12C, 6. místo Máťa Štrégl H14B, 8. místo Jindřich Knobloch H65B, a další :). Po náročném a vydařeném dni a úspěšném vyhrabání se z parkoviště se většina Vrchlabáků vypravila do kempu v Liberci, kde se ubytovali a na 100% si užili společný večer s Pardubičáky.
  V neděli 14. 5. se nám uskutečnil ještě jeden závod na stejném místě. Opět bylo krásně a teplo. I tentokrát se závodníci z VRL činili a přivezli další krásná umístění, v D10L 3. místo Pavlínka Kutlvašrová, 8. místo Katka Hanušová v D14B, na 16. místě Náťa Pilná D14B, 16. místo Helča Randáková, 13. místo Eva Nýdrlová D60B, 6. místo Fíla Hanuš H12C, 3. místo Máťa Štrégl D14B, 10. místo Ruda Kutlvašr H40B, 9. místo Jindřich Knobloch H65B, 4. místo Vlaďka Kutlvašrová D35B a spoustu dalších :).
  Musím ještě vyzdvihnout skvělé pořadatele a vegetariánskou kuchyni a super školku pro naše prcky :-).
  Sepsala: Náťa


  9. kolo VčP - Trutnov (27. 5.)

  Dne 27. května jsme vyrazili v půl deváté ráno na mistrovství VČP na klasické trati, které pořádal Trutnov. Závod proběhl za horkého a slunečného počasí a my jsme vyrazili plni odhodlání poprat se s těžkým terénem i přes vysilující vedro a dusno. No, řekněme, že po prvním přelézání hustníku hned za startem mě mé odhodlání opustilo, ale zatím jsem to nevzdal. Ale při jednom z mých postupů jsem šplhal na kopec na pasece, na kterou pařilo slunce naplno. Horší kombinace neexistuje. Takže, kdo neztratil koncentraci z tepla a neroztrhl si mapu, tak mohl celkem slušně bodovat. A máme alespoň jednoho mistra, i když na bedně máme hodně lidí: v kategorii D10N - 2. místo Eliška Čivrná, 3. Markétka Hanušová a 6. místo Pavla Kutlvašrová, D14C - 2. místo Agáta Knobová, 6. místo Adél Randáková, D18C - 2. místo Katka Matoušová, D21C - 3. místo Helča Randáková, D35C - 2. místo Vlaďka Kutlvašrová, D40C - 7. místo Karolína Čivrná, D60C - 3. místo Eva Nýdrlová, A chlapci se taky nenechali zahanbit: H12C - 3. místo Filip Hanuš, H14C - 2. místo Maty Štregl, H14D - 1. místo Matěj Hájek. H35C - 1. a mistrovské místo Afťa Poláků. H40C - 4. místo Petr Wohanka, H65C - 4. místo Jindra Knobloch. Vyčerpáni horkem jsme vyrazili koupit si zmrzlinu a pak se vydali na cestu zpátky do Vrchlabí. Další a poslední jarní VČP nás čeká 24. června, tak se všichni těšíme na závěr jarní sezóny.
  Sepsal: Tom Krampera


  Světový den orientačního běhu (24. 5.)

  Pokyny naleznete zde. Výsledky zde.


  1. a 2. kolo ČP MTBO – Jesenice (6. - 7. 5.)

  Už v pátek odpoledne se jedenáctičlenná skupina Vrchlabáků vydala směr Jesenice, aby nemusela brzo vstávat, pořádně se vyspala a připravila se na první letošní MTBO závod. Už tradičně se jel ultralong. Trať pro většinu kategorií byla rozdělena do dvou částí. První část závodu byla postavena za dlouhým přejezdem pole hned po startu v lese okolo loveckého zámečku Sv. Hubert a druhá část zpátky v lese okolo kempu a startu. A jak si na tak náročném závodě vedlo našich 9 závoďáků? 1. Mates Štregl v M14, 1. Bára Pilná ve W20, 4. Dan Hrdinka v M20, 11. Gabča Wohanková ve W40, 27. Tomík Štregl v M40, 8. Andrea Štreglová v Open Short. Prémiéru si ve svých nových kategoriích odbyli i Jelen v elitě a Péťa Štregl v áčkách a svým 24. a 15. místem se ve velké konkurenci nemají za co stydět! A musím pochválit našeho nejmenšího závodníka Tondu Wohanku, že i když jsme celou trať neobjeli, tak se do kopce pral statečně a kořeny z kopce mu nedělaly žádný problém a všechny přejel :-). Nedělní middle – pár kategorií to mělo spíš jak long – startoval u již zmiňovaného zámečku. Někteří jeli na start lesem, někdo po silnici a našlo se i pár lidí (viz jeden vrchlabský závodník), kteří odbočili špatnou cestou a přijeli tak o 40 minut déle na start. Trať byla v mírně kopcovitém terénu s hustou sítí cest a cestiček, většinou dobře sjízdných. Druhé kolo ČP pro nás dopadlo takhle: Mates Štregl v M14 opět 1. stejně jako Bára Pilná ve W20, ve W17 1. Zuzka Štreglová, těsně 4. Dan Hrdinka v M20, v M10 13. Tonda, v elitě Jelen 25., Péťa Štregl 23. v áčkách, ve W40 jsme měli 2 zástupkyně a to Gabču na 9. místě a Andreu na 15. A stejně jako v neděli byl na 27. místě v M40 Tomík. Závody jsme si užili, přežili jsme vesměs ve zdraví a už se těšíme, až vyjedeme na další víkend, tentokrát k Šumperku.
  Sepsala: Zuzanka :-)


  6. a 7. kolo VČP (22. 4.)

  Dne 22. 4. jsme brzy ráno vyrazili na 6. kolo VČP do Mistrovic a oblastní mistrovství ve sprintu v Ústí nad Orlicí. Po příjezdu na dopolední závod jsme zvládli postavit stan i za deště. Ošklivé počasí nebylo jediné, co nás dopoledne prověřilo, i terén byl velice náročný. Vysoké převýšení spolu s bažinami a hustníky tvořilo zajímavé prostředí pro závod. Nevím, jak ostatní kategorie, ale přinejmenším závodnice z kategorie D21C si vše mohly naprosto vychutnat. Možná i proto náš oddíl získal několik krásných umístění: D10N - Hanušová Markéta 1., Hančová Karolína 3., D12D - Hájková Marie 7., D14C - Randáková Adéla 3., Pilná Natka 4., Knobová Agáta 5., Hanušová Kateřina 10., H12C - Hanuš Filip 1., H14C - Štregl Maty 4., H14D- Hájek Matěj 7., H16C- Dostál Kuba 8.
  Odpoledne přestaly přeháňky a místy i zasvítilo slunce. Sprint se mi líbil, shromaždiště bylo velice vhodně situované blízko nákupního centra a tratě taky ušly. Myslím si, že bylo i více voleb postupů, takže i když byl závod opravdu krátký, nudný rozhodně nebyl. Kladně hodnotím i langoše a vtipného komentátora. Mistrem oblasti se z našeho oddílu nestal nikdo, přesto bylo spoustu hezkých umístění: D10N - Hanušová Markéta 2., Hančová Karolína 6., D12D Hájková Marie 7., D14C - Randáková Adéla 4., Pilná Natka 5., Hanušová Kateřina 6., Knobová Agáta 7., D18C - Matoušová Kateřina 2., D21C - Jebavá Lucie 9., D45D - Vlachová Hana 4., H12C - Hanuš Filip 4., H14C - Štregl Maty 2., H14D - Hájek Matěj 5., H16C - Dostál Kuba 7.
  Sepsala: Káťa M.


  Mistrovství oblasti na Černé hoře :-) (8. 5.)

  Zdravím přátele orientačního běhu :-)! V pondělí 8. května jsme vyrazili na Mistrovství Vč. oblasti na krátké trati, které se konalo v Jánských Lázních. Start závodu byl umístěn na vrcholu Černé hory, kam se závodníci dopravili kabinkovou lanovkou (nebo pěšky) ze shromaždiště, které leželo hned vedle dolní stanice lanovky, stejně jako cíl. Všichni byli během cesty nahoru nadšeni, že mohou sledovat splašené mravence, co běhali pod nimi, někteří je dokonce i povzbuzovali :-).
  A tady jsou naše nejlepší výsledky: Kategorie D10N - 1. místo Markétka Hanušová a 6.místo Eliška Čivrná. D14C - 5. místo Agi Knobová. D18C - 1. místo Káťa Matoušová. D35D- 3. místo Karolína Čivrná. D45D - 2. místo Hanka Vlachová. D60C - 4. místo Eva Nýdrlová. H12C- 4. místo Filip Hanuš. H14C- 3. místo Maty Štregl. H14D- 2. místo Matěj Hájek. D16C- 5. místo JKB Dostál. H65C - 6. místo Jarda Farář. Cesta autobusem probíhala klidně a do Vrchlabí jsme dorazili kolem třetí hodiny.
  Sepsala: Bětulínka :-) (samozřejmě jí do toho NENUTILA žádná zuřivá mamka ŽE JO… :-))


  Velikonoční soustředění - Břízky (12. - 16. 4.)

  Jarní soustředění Břízky, skupina starší žáci a dorost: Je to pár dní, co jsme se vrátili ze společného oddílového soustředění v Břízkách a zde je hodnocení: Ještě ve středu podvečer, hned jak jsme se ubytovali, všichni vyrazili na lehké proklusnutí a seznámení s terénem. První pořádné tréninky začaly až druhý den a přesto, že během celého dne vydatně pršelo, v čase dopolední i odpolední vrstevnicové tratě zázračně přestalo. V pátek se počasí umoudřilo a tak dopolední okruhy a odpolední middle všichni absolvovali s nadšením. V sobotu dopoledne byly opět krátké okruhy v nádherném terénu. Afťa nás nešetřil, když umístil start až na vršek kopce a každý svižný doběh byl dobře cítit. Kdo to necítil, tak se šetřil a jeho smůla :-). Odpoledne proběhl trénink sudá-lichá, kdy po náročném výběru dvojic všichni spokojeně a s přehledem absolvovali svou trať. V neděli ráno na nás čekal azimuťáček a pak už jen prestižní celooddílové štafety. A konečně začalo i sněžit! Samozřejmě vyhráli úplně všichni, jen ti nejlepší byli nejrychlejší!! Také musím zmínit bikovou sekci pod vedením Péti Štregla, která absolvovala své tréninky většinou v odpoledních hodinách a za každého počasí. Co se týká tréninků, musím opakovat, že kdo dokáže v lese mapovat úplně sám a nespoléhá se na ostatní, při závodech se mu to vrátí!! Že pomaleji někdy znamená lépe a že ti co jdou večer včas spát, mají ráno víc síly a energie??? Co se týká ostatních doprovodných akcí, musím všechny pochválit za nádherné pěvecké i divadelní výkony, za nadšení a skvělou náladu po celé soustředění. Navíc také musím vyzdvihnout skvělý výkon Evičky Nýdrlové v organizaci a přípravě pokrmů :-) !! No a co do příště určitě vylepšíme? No snad jedině tu střelbu. Bohužel jsme letos ani jednou netrefili, ale ani nevystřelili. Tak příště!
  Sepsala: Helča


  5. kolo VčP – Kamenský Dvůr (8. 4. 2017)

  Stejně jako vloni uspořádali Studenečáci závody daleko od Studence - blízko Kopidlna. Především proto, že komunikace s odborem životního prostředí v Jilemnici je velmi náročná. To nám ale nevadilo a vyrazili jsme do Kamenského Dvora. Na rozdíl od pátka a čtvrtka nepršelo, chvílemi vykouklo i sluníčko. Les byl zmapován poprvé, stavitelům tratí moc možností k záludnostem a nachytávkám nedal. Prý ideální pro začátečníky, teoretiky a pro ty, co dokážou počítat cesty a oplocenky, což bude asi pravda – celý závod jsem věděl, kde jsem, a nikoho jsem se nemusel ptát. Vrchlabáků jelo 52 a mezi prvními sedmi ve svých kategoriích se jich umístilo 11 („dost dobrej oddíl“ – hádanka pro mladší ročníky – z jakého filmu je tahle hláška?) Naše nejlepší výsledky: D10N – Hanušová Markéta 2., Kutlvašrová Pavla 3., D14C – Randáková Adéla 6., Suková Tereza 7., D18C – Matoušová Kateřina 1., D55C – Nýdrlová Eva 7., H10N – Kubát Vojta 5. H12 C – Hanuš Filip 2., H14C – Procinger Kuba 7., H14D – Hájek Matěj 3., H45D – Kubát Miroslav 6.
  Sepsal: Tibor


  MČR NOB - Rantířov (8. 4. 2017)

  Odjezd na závody byl lehce ohrožen, když mám cestou z výchoďáku čumák auta trochu načechral srnec. Jako náhradní auto byla použita tátova, skoro nová, 17let stará felda s najetými 21 tis. km. Centrum závodu bylo v kulturním domě v Rantířově. Postupně jak se sál plnil, začínalo v něm být celkem nedýchatelno, ale pořadatelé zavčas okna bez kliček pootvírali. Na start bylo 1200m, z cíle 800. Běželo se na mapě Peklo 1:10 000. Start 00 byl stanoven na 22 hod., ale klidně se mohlo začít o půl hoďky dříve. Prostor nebyl dlouho využit, předchozí mapa byla z roku 1982. Po delší době byly použity kontroly bez reflexních prvků, což lépe prověří orientační schopnosti, ale na druhou stranu, když při náběhu na kontrolu někoho uvidíte, tak je to určitě větší výhoda (než při použití reflexek). Les byl převážně čistý bez podrostu, místy hustníky, skalky, kameny, v prostoru předsběrky kolem potoka také pěkné bažinky. Tratě se, myslím, celkem povedly, sřídaly se lehčí kontroly a postupy s těžšími. Pár jich bylo na nočák možná těžkých až moc.
  A jak jsme dopadli: D18 - Katka Matoušová 12., H40 - Afťa Polák 1., H65 - Jarda Farář 4.
  Sepsal: Afťa


  3. kolo Východočeského poháru Slatina nad Zdobnicí - krátká trať + 4. kolo Kostelec nad Orlicí - Sprin (1. 4. 2017)

  Na apríla 1.4.2017 jsme vyrazili v 6:30 vstříc letnímu počasí nejprve do Slatiny nad Zdobnicí, kde se konal závod na krátké trati. Výborně nás reprezentovala nejmladší děvčata D10N 1. Hanušová Markétka, 2. Hančová Kája, D14C 7. Knobová Agátka, D21C 8. Matoušová Kačka. Hezky se též umístila naše starší děvčata D45D 6. Vlachová Hanička, 7. Hančová Hanička, D55C 8. Nýdrlová Evička. Naši chlapci se také nedali zahanbit: H12C 3. Hanuš Filda, H14C 3.Štrégl Mates, H16C 3. Dostík Kuba. Po vyhlášení nejlepších závodníků na krátké trati jsme se přesunuli do Kostelce nad Orlicí, kde proběhl odpolední závod - Sprint. Tady si mladší děvčata i chlapci mírně pohoršili. D10N 3. Hanušová Markétka, 5. Hančová Kája, D12D 4. Hájková Maruška (která si polepšila), D18C 7. Stará Terka (která si také polepšila), D21C 8. Matoušová Kačka (udržela pozici), D45D 6. Vlachová Hanička, D55C 5. Nýdrlová Evička. Kluci H12C 6. Hanuš Filda, H14C 4. Štrégl Mates, H16C 7. Dostík Kuba, H55C 6. Farář Jarda.
  Zničeni jsme dorazili v osm večer domů a už s námi nic nebylo.....
  Sepsal: Z pověření trenérky Helčy napsal Kuba Próca pod laskavým dohledem starostlivé matky. P.S. je líný a už zase smaží, bohužel ne řízky ani palačinky.


  1. závod JO - Turnov, Malý Rohozec (1. 4. 2017)

  Menší skupina našeho oddílu (většina z nich závodníků v kategorii HDR) se vydala na kukandu do Ještědské oblasti. Krátká trať byla připravena v příměstském lese okolo pivovaru Malý Rohozec. Kdo si přivstal a přijel mezi prvními, parkoval přímo na dvoře pivovaru, takže k prezentaci a všemu potřebnému měl doopravdy kousek. Mapu tvořilo jedno větší údolí a rovina na vrchu kopce, občas podrost. Volba postupu většinou žádná, takže vše přímo. Fáborkované tratě byly postaveny docela hezky. Možnosti volby postupu, jen bych vytkl občasné vedení linie po neznatelném rozhraní, ale v lese bylo vyfáborkováno dost hustě, takže kdo četl mapu si jejich odbočení všiml. Hezké počasí, mapa seděla, tratě ucházející, takže krásné závody. Výsledky: D35 - 1. Vlaďka Kutlvašrová, D10L - 6. Pavla Kutlvašrová, H35 - 6. Ruda Kutlvašr.
  Sepsal: Ruda


  2. VčP - Veská u Pardubic (25. 3. 2017)

  Oddíl OK Lokomotiva Pardubice uspořádal poslední březnový víkend 2. OŽ ve Veské u Pardubic. V tomto závodě v dobře průběžném rovinatém terénu jsme zaznamenali výborné výsledky. Dalo by se říci, že tento závod měl i tak trochu pohádkový nádech díky bábovce u Waňků pečené, u Randáků chlazené, vrchlabským autobusem Starými vezené a na místě závodníky koupené a snědené… :-). A zde výsledky: D10N - 1. Markétka Hanušová, 4. Pavlínka Kutlvašrová, D14C - 7. Náťa Pilná, D21C- 9. Káťa Matoušová, D35C - 2. Vlaďka Kutlvašrová, D45D - 4. Hanka Hančová, H12C - 8. Filip Hanuš, H14C - 3. Matyáš Štregl, 6. Kuba Procinger:-), H14D - 5. Matěj Hájek, H16C - 6. Kuba Dostál:-), H55C - 3. Jarda Farář.
  Sepsala: Helča


  Jarní pohár, 1. VčP - Újezd u Přelouče (17. - 19. 3. 2017)
  Pro ty z nás, co se neúčastnili závodu Jarní skály v ještě zimním termínu, se těsně před nástupem jara konaly první víkendové závody Jarní pohár, zahrnující v sobě páteční veřejný noční závod, sobotní štafety a nedělní klasickou trať, pro některé kategorie zařazenou jako 1. oblastní žebříček. Všichni jsme se po pěkné zimě těšili na první proběhnutí a nedočkavě očekávali své první výsledky. V nočním závodě výborně zaběhl Matyáš Štregl, kde v kategorii DH14 porazil všechny soupeře a ještě druhému nadělil dvě a půl minuty! Výborně si ve svých kategoriích vedli i Péťa Štregl na 7. místě a Jarda Farář na 4. místě. V neděli na klasice jsme také slušně bojovali, i když někteří z nás vyběhli tak rychle, že občas přehlédli nějakou kontrolu, či naopak ze závodu krom pěkného zážitku přivezli i pěkný zdravotní problém! Pěkný zážitek měli dorostenci DH16 až DH20, kteří neměli své kategorie a mohli se popasovat se staršími a zkušenějšími závodníky na tratích mnohem delších, než jaké obvykle mívají :-). A zde jsou nejlepší výsledky: D10N - 1. Markétka Hanušová, 2. Eliška Čivrná, 3. Kája Hančová, D14C - 6. Aduš Randáková, 9. Natty Pilná, D55C - 8. Eva Nýdrlová, H12C - 5. Filip Hanuš, 7. Jenda Čivrný, H14C - 5. Matty Štregl a H65C - 4. Jindra Knobloch.
  Sepsala: Helča


  Velikonoční soustředění - Břízky
  Poslední změny v přihlášce přijímáme do 2. 4. Od tohoto data se soustředění platí celé!! Seznam a pokyny na akci byly odeslány e-mailem.
  Sepsal: Ruda


  Úterní mapové tréninky
  Úterní mapové tréninky se přihlašují v našem přihláškovém systému. V případě, že nebudete přihlášeni, není zajištěn odvoz ani vytisknutá mapa. Podkrkonošská liga (PLŽ) se přihlašuje přes ORIS.
  Sepsal: Ruda  Rok 2017 naleznete zde.

  Rok 2015 naleznete zde.

  Rok 2014 naleznete zde.

  Rok 2013 naleznete zde.

  Rok 2012 naleznete zde.

  Rok 2010 - 2011 naleznete zde.

  Rok 2009 naleznete zde.

  Rok 2006 - 2007 naleznete zde.

  Tréninky

  STARŠÍ ŽÁCI, DOROST

  Trénink

  13. 2. 2018

  tělocvična ZŠ Míru v 17:00 hod.


  MLADŠÍ ŽÁCI, PŘÍPRAVKA

  Trénink

  13. 2. 2018

  sraz před tělocvičnou ZŠ Míru v 15:55 hod.


  Závody


  Akce oddílu


  Velikonoční soustředění - Doksy

  28. 3. - 1. 4.

  přihláška přes náš přihláškový systém do 10. 1.


  Zprávy: